Orange spolupracuje so Slovenskou technickou univerzitou na unikátnom vývoji a výskume dronov prevážajúcich vzorky COVID-19 do laboratórií
Spoločnosť Orange Slovensko podpísala Memorandum o spolupráci so Slovensku technickou univerzitou v Bratislave v oblasti výskumu a vývoja autonómnych lietajúcich prostriedkov za účelom dopravy laboratórnych vzoriek COVID-19 z odberných miest do laboratórií. Cieľom veľkého projektu slovenských univerzít a ďalších partnerov je dostať do vzduchu plne autonómnu letku dronov, ktorá zrýchli a zefektívni prevoz a samotnú diagnostiku vzoriek.
V rámci partnerstva so Slovenskou technickou univerzitou sa Orange zaviazal poskytovať podporu pri výskume pokrytia mobilných sietí pre ich využitie autonómnymi dronmi v rôznych situáciách, ktoré prinesie ich autonómne riadenie. Operátor poskytne pomoc aj pri riešení problémov v komunikácii medzi zariadeniami a výbere komunikačných riešení.
Pre potreby projektu najväčší mobilný operátor na Slovensku zabezpečí návrh a dodávku služieb mobilnej sieťovej a aj fixnej infraštruktúry, vrátane adekvátneho riešenia bezpečnostných rizík komunikácie. Taktiež poskytne poradenské a konzultačné služby v oblasti mobilných sietí a zapojí sa aj do vydávania spoločných vedeckých a iných publikácií.
Táto spolupráca je unikátnym príkladom využitia vysokorýchlostnej 5G siete v praxi. Prenosové rýchlosti a odozvu má 5G sieť porovnateľnú s pevnými optickými sieťami, a je preto ideálna pre využitie autonómnymi dronmi. „Vážime si možnosť spolupracovať na jednom z najväčších akademických projektov v oblasti využitia autonómnych lietajúcich prostriedkov na Slovensku, ktorý zrýchli logistiku biologických vzoriek z odberového miesta do laboratória. Do projektu vkladáme viac ako 25-ročné skúsenosti s prevádzkovaním telekomunikačných sietí, vrátane tých najmodernejších. Veľmi ma teší, že našimi skúsenosťami ale aj technickými prostriedkami sa môžeme spolupodieľať na tomto unikátom projekte a pomôcť partnerom dotiahnuť ho do úspešného konca – v tomto prípade letu,“ povedal Eric Maintenay, technický riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko. Ako dodal, hľadanie a poskytovanie inovatívnych riešení s využitím najmodernejšej 5G siete je oblasť, ktorej sa operátor aktívne venuje. „Dlhodobo hovoríme, že 5G a jej možnosti otvoria úplne nové dvere v oblasti rozvoja v nespočetnom množstve odvetví, od logistiky, priemyslu, dopravy až po zdravotníctvo, a tento projekt je toho priamym dôkazom,“ doplnil Maintenay.
Drony budú mať špeciálne navrhnutú konštrukciu, elektroniku, ale aj umelú inteligenciu. Bude uskutočnená štúdia realizovateľnosti systému riadenia letovej prevádzky a súčasťou vývoja budú aj testy autonómnych letov dronov. Prof. František Duchoň, zodpovedný riešiteľ projektu: „Projekt UAVLIFE je zameraný na vývoj autonómnej letky dronov, ktorá bude v spolupráci s informačným systémom schopná prevážať rýchlo a bezpečne biologické vzorky aj v mestskom prostredí. Súčasťou výskumu a vývoja je tvorba vlastného dopravného prostriedku pre tieto účely, riadenie letky a koordinácia viacerých dronov, a aj výskum vplyvu letu na biologické vzorky. Cieľom je zefektívniť prácu laboratórií a zrýchliť prenos vzoriek z odberových miest. Na projekte pracuje niekoľko desiatok špičkových odborníkov zo slovenských univerzít, niekoľko zahraničných odborníkov, nezisková organizácia a jedna súkromná firma. Sme veľmi radi, že sme si spolu so spoločnosťou Orange našli k sebe cestu a vedeli tak spoločnými silami zaviesť tie najmodernejšie komunikačné prostriedky, ktoré práve v oblasti letov dronov vieme využiť. Veríme, že pre túto oblasť spolu s Orange dokážeme definovať akýsi štandard, o ktorý sa budú môcť oprieť aj ďalšie tímy alebo spoločnosti.“
Unikátny projekt je aktuálne vo fáze testovania a prvé letové skúšky sa plánujú spustiť na jar budúceho roku.