Článok

Spoločnosť bez digitálneho vzdelania nenapreduje: Ako ho sprístupniť všetkým?

ilustračný obrázok k článku

Iné |

ikona autora článku

Andrea Ungvӧlgyi

CSR Expert

ilustračný obrázok k článku

Až 54 % ľudí si myslí, že kvalita vzdelávania v oblasti digitálnych technológií na Slovensku je slabšia ako v ostatných krajinách EÚ. Až 64 % Slovákov verí, že digitálne zručnosti budú čoraz dôležitejšie pre uplatnenie na trhu práce. A až 37 % opýtaných uviedlo, že nemajú dostatok finančných prostriedkov na vzdelávanie sa v tejto oblasti. Aj vy patríte k ľuďom, ktorí si uvedomujú potrebu dostupného a kvalitného digitálneho vzdelávania? Presne s tým zámerom vznikol inovatívny vzdelávací priestor - Orange Digital Center (ODC), v ktorom sa digitálny svet a vzdelávanie s ním spojené stáva dostupným pre všetkých, a to bez rozdielu.

Digitálne vzdelanie je pre život v dnešnej dobe nutnosť

Výsledky nedávneho prieskumu, ktorý pre Orange realizovala prieskumná agentúra Group M, ukázali, že ľudia si veľmi dobre uvedomujú potrebu digitálneho vzdelávania. Keďže necelé 2/3 bežnej populácie Slovenska využívajú digitálne technológie v každodennom živote, v práci alebo v škole, je nutné digitálne vzdelávanie sprístupniť širokej verejnosti. Podľa 35 % respondentov sú však osnovy a metódy výučby digitálnych zručností na školách zastaralé a na vzdelávanie dospelých, seniorov či skupín, ktoré nemajú k technológiám prístup sa častokrát nemyslí. Nadácia Orange sa dlhodobo zameriava na znižovanie digitálnej nerovnosti v našej spoločnosti a vznik ODC bol preto prirodzeným krokom, ako urobiť kvalitné digitálne vzdelávanie prístupné naozaj všetkým.

Čo je Orange Digital Center?

ODC je miesto, na ktorom je digitálne vzdelávanie bezplatné a prístupné pre všetkých bez ohľadu na vek či sociálne postavenie. Deti, dospelí, seniori, ako aj skupiny, ktoré nemajú bežne k technológiám či vzdelávaniu v tejto oblasti prístup, dostanú v ODC šancu rozvíjať a podporovať svoje digitálne zručnosti.

Cieľom ODC je podporovať digitálne zručnosti u všetkých skupín obyvateľstva, a tým im pomôcť lepšie zvládať výzvy dnešnej digitálnej doby a zlepšiť ich šance na trhu práce. Toto bezplatne prístupné centrum nájdete v srdci Bratislavy na Legionárskej ulici 10.

ľudia s bannerom Orange Digital Center

Bezplatné kurzy a workshopy

ODC ponúka kurzy pre všetkých, ktorí majú záujem vzdelávať sa v oblasti digitálu a technológií. V rámci kurzov budú pokryté témy od základov práce s počítačom, cez kybernetickú bezpečnosť až po pokročilé programovanie. Vzdelávaciu činnosť odštartuje séria workshopov zameraných na digitálnu bezpečnosť, ktorá začína už 30. septembra. Načerpať nové informácie a dostať sa do sveta digitálu pod vedením odborníkov budú môcť deti a mladí, dospelí aj seniori.

Digitálne vzdelávanie v kocke. Stačí len chcieť.

Zistiť viac
žena a muž pri notebooku

Digitálna rovnosť pre všetkých

ODC je globálnou iniciatívou skupiny Orange, ktorá vznikla s cieľom zabezpečiť digitálnu rovnosť v každej krajine, v ktorej Orange pôsobí. Misiou firmy je prispieť k sociálnej a ekonomickej prosperite a otvorenie ODC je ďalším krokom k jej naplneniu.

V dnešnom svete, kde väčšina pracovných miest, vzdelávacích príležitostí a verejných služieb prebieha v online prostredí, sú digitálne zručnosti kľúčové. Zabezpečenie digitálnej rovnosti pomáha preklenúť rozdiely medzi rôznymi skupinami ľudí a umožňuje im lepšie uplatnenie v digitálnej ére. Bez nej sa zväčšuje priepasť medzi tými, ktorí majú tieto možnosti, a tými, ktorí sú z rôznych dôvodov digitálne vylúčení. Zabezpečenie digitálnej rovnosti nielenže podporuje lepší prístup k pracovným príležitostiam a vzdelaniu, ale tiež umožňuje plnohodnotnú účasť na spoločenskom živote v dobe digitálnej.

Zaujal vás tento projekt alebo viete o niekom, komu by sa kurz či workshop v Orange Digital Centre hodil? Dajte mu o tomto novom a inovatívnom priestore vedieť alebo nás rovno príďte navštíviť.


Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Andrea Ungvӧlgyi

CSR Expert

O autorovi:

V Orangei sa už niekoľko rokov venujem najmä oblasti zodpovedného podnikania firiem, v súčasnosti tzv. ESG konceptu. V rámci neho sa rôznymi aktivitami snažíme eliminovať negatívny vplyv na životné prostredie, podporovať cirkulárnu ekonomiku, vytvárať transparentné a férové podmienky pre zamestnancov aj zákazníkov a poskytovať formy pomoci rôznorodým komunitám spoločnosti. Zároveň som správkyňou Nadácie Orange, v ktorej strategicky rozvíjame tému digitálnej gramotnosti vrátane internetovej bezpečnosti. Rada hľadám súvislosti a prepájam ESG témy so sponzoringom, s eventmi a biznisom.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

„Poďme sa učiť byť k sebe lepší, láskavejší, citlivejší a predovšetkým rešpektujúcejší,“ vyzvala speváčka Katka Koščová počas prvého podujatia Bez nástrah online TALKS, ktoré otvára diskusie s odborníkmi a influencermi o témach týkajúcich sa rizík na internete. Prvá diskusia sa uskutočnila 28. októbra 2024 v bratislavskej Novej Cvernovke.