Článok

Aké boli začiatky internetu na Slovensku?

ilustračný obrázok k článku

Internet |

ikona autora článku

Tomáš Štefanička

Marketing Specialist

ilustračný obrázok k článku

V roku 2023 bolo vo svete viac ako 5,3 miliardy aktívnych používateľov internetu, čo predstavuje až 65 % celkovej svetovej populácie. Čo stálo za vznikom internetu a kto je jeho tvorcom? Aké boli začiatky a na čo využívali Slováci internet pred vyše 15 rokmi? To všetko sa dočítate v našom článku.

V článku sa dozviete:

  • Čo je vlastne internet a ako vznikol?
  • Aké boli začiatky internetu na Slovensku?
  • Ako sa menilo jeho využívanie?
  • Ako sa presunul do smartfónov?
  • Čo zmenil optický internet?
  • V čom má prvenstvo Optický internet od Orangeu?

Čo je vlastne internet?

Aby sme pochopili históriu a počiatky internetu, je dôležité vedieť, čo vlastne internet je a ako funguje. Internet je v podstate veľká sieť počítačov, ktoré medzi sebou komunikujú. Poskytuje nám prístup k obrovskému množstvu informácií a umožňuje nám komunikovať s ľuďmi po celom svete. To znamená, že pomocou internetu vieme čítať dáta z jedného počítača na tom druhom, nech sme kdekoľvek na svete.

A kto je tvorca internetu?

Ak by sa vás niekto spýtal, kto je tvorca internetu, odpoveď by bola – nikto. Sieťová technológia bola vytvorená kolektívnym úsilím vedcov a inžinierov, ktorí spolu vytvorili ARPANET (z anglického Advanced Research Projects Agency Network). V roku 1990 sa premenoval na INTERNET.

„Pre koncových používateľov nie je dôležitá sieť, ale jej koncové služby. Dôležité je, čo si používateľ prečíta alebo pošle inému používateľovi. Za predchodcu internetu z pohľadu aplikácií, obsahu či webových stránok, je, dovolím si tvrdiť, Minitel. Služba vyvinutá a prevádzkovaná spoločnosťou France Telecom (dnešný Orange France). Tu vidieť výnimočnosť kolegov z Orangeu, ktorí boli nielen pri začiatkoch internetu, ale rovnako boli kľúčovými osobami pri vývoji 2G mobilných sietí.“ - Juraj Čenteš, manažér inovácií a technologickej stratégie pre Orange Slovensko

Užite si FiberNet na prvé 3 mesiace zadarmo

Vybrať internet
ilustrácia čísla 3

Začiatky digitálnej revolúcie na Slovensku

Ako už vieme, Arpanet, prvá počítačová sieť, sa datuje do 60. rokov minulého storočia. V bývalom Československu sme si na internet museli počkať. Začiatky sa spájajú s obdobím po Nežnej revolúcii, konkrétne s rokom 1991.

Prví, ktorí prišli s myšlienkou vytvoriť internetovú sieť, boli akademici zo Slovenskej akadémie vied. Pri budovaní siete nám pomohlo Rakúsko, a tak vzniklo Združenie používateľov Slovenskej akademickej dátovej siete – SANET. Počiatočná rýchlosť internetu bola v tom čase pre koncových používateľov len 2,4-9,6 kbit/s. Skúste si porovnať, o koľko rýchlejší je v súčasnosti váš internet.

Pripojenie, ktoré využívame aj dnes

Po poklese eufórie z internetu s nedostatočnou rýchlosťou do 9,6 kbit/s sa v roku 2003 objavilo pripojenie cez DSL (služby, ktoré poskytujú internet prostredníctvom digitálneho modemu a telefónnej linky). Pripojenie pôvodne umožňovalo používanie internetu s rýchlosťou 768 kbit/s.. Táto nová technológia sa postupne vylepšovala a za nejaké obdobie umožnila prístup na internet s rýchlosťou v desiatkach megabitov. Dôležitým faktorom však bola poloha používateľa internetu, pretože platí pravidlo – čím je väčšia vzdialenosť od ústredne, tým nižšia je maximálna prenosová rýchlosť.

Dodnes sú na Slovensku miesta, ktoré majú len tento typ siete. DSL internet je teda technológia, ktorú aj dnes nájdete v našej aktuálnej ponuke. Jeho pokrytie si môžete overiť v našej mape.

Z našich štatistík

  • Na začiatku roku 2010 malo na Slovensku prístup na internet 51 % domácností.
  • 49 % respondentov uprednostňovalo pevný internet a 28 % mobilný internet.

(Zdroj: Interný prieskum Orangeu Slovensko, 2010)

Tí, ktorí v roku 2010 internet nemali, ako dôvod uviedli:

  • Nepotrebujem internet (38 %)
  • Nemám počítač (18 %)
  • Mám internet v práci (9 %)
  • Internet je príliš drahý (8 %)
  • Neviem na čo by som internet využil (7 %)
  • Neviem si vybrať internet (4 %)
  • Nemám čas pracovať s internetom (1 %)

(Zdroj: Interný prieskum Orangeu Slovensko, 2010)

dáta o používaní internetu v roku 2010

(Zdroj: Interný prieskum Orangeu Slovensko, 2010)

Ako sa internet presunul do našich vreciek?

Dnes, keď podľa štatistiky92 % používateľov internetu preferuje surfovanie na internete prostredníctvom smartfónov, je ťažké si predstaviť časy, keď tomu tak nebolo. Internet sa presunul z veľkých nehybných počítačov do našich vreciek. Bolo to vďaka technológii EDGE, ktorú v roku 2004 začal využívať Orange, spoločne s ostatnými operátormi.

Rok 2005 bol pre Orange skutočne rokom dát. V tomto roku sme spustili prvý dátovo neobmedzený balík mobilného internetu na Slovensku. Zároveň sa začalo s budovaním 3G siete a v roku 2008 bol Orange lídrom s najrýchlejšou a najväčšou 3G sieťou.

V súčasnosti je k dispozícii neporovnateľne rýchlejšia 4G sieť, ktorá pokrýva viac ako 99 % Slovenska, a ešte rýchlejšia 5G sieť. Vo februári tohto roku sme sa rozhodli pre vypnutie 3G siete, aby sme mohli pokračovať v budovaní 5G siete a s modernizáciou 4G siete.

ľudia pri počítači

Od snov po skutočnosť: Orange a optický internet na Slovensku

Internetová rýchlosť sa neustále zvyšovala a v apríli 2006 sme sa v Orangei pustili do budovania prvej optickej siete FTTH (Fiber To The Home) na Slovensku. Boli sme jednou z prvých krajín v Európe, ktorá takúto iniciatívu začala. O tri roky neskôr sme priniesli najrýchlejšiu optickú sieť FiberNet, ktorá umožňovala sťahovanie dát rýchlosťou až 260 Mbit/s.

V roku 2023 sme na všetkých optických technológiách navýšili pokrytie o približne 70-tisíc domácností po celom Slovensku. Optický internet je v súčasnosti dostupný už vo viac ako 500-tisíc domácnostiach. Služby na optike od Orangeu môže využívať viac ako 1,1 milióna domácností. Toto pokrytie sa neustále rozširuje. Na porovnanie, v roku 2007 bola táto služba dostupná pre 130-tisíc domácnosti. Aktuálnu dostupnosť si môžete overiť na našej mape pokrytia.

Vedeli ste, že...?

Zákazníci, ktorí si v roku 2023 zakúpili FiberNet od Orangeu uviedli, že dôvodom ich kúpy bolo:

  • Ponuka/darček TV (24 %)
  • Lojalita (21 %)
  • Nespokojnosť s konkurenciou (14 %)
  • Optika (10 %)
  • Cena (10 %)
  • Kvalita (10 %)
  • Iné (10 %)

(Zdroj: Interný prieskum Orangeu Slovensko, 2023)

Zhrnutie

Historický pohľad na vývoj internetu na Slovensku a vo svete odhaľuje neuveriteľný pokrok v oblasti technológií a komunikácie. Od skromných začiatkov s rýchlosťou 2,4 kbit/s a základnými pripojeniami sme sa posunuli k revolučným technologickým pokrokom. Tie nás priviedli do éry rýchleho, spoľahlivého a neobmedzeného pripojenia. Dnes už máme k dispozícii vysokorýchlostnú 5G sieť, ktorá otvára nové možnosti.

S príchodom mobilného internetu a rozšírením optických sietí sme svedkami zmien, ktoré neustále menia náš život, prácu a komunikáciu. Z pôvodnej siete Arpanet a služieb na báze Minitelu sa vyvinul internet, ktorý spája ľudí z celého sveta a ponúka obrovské možnosti na výmenu informácií a nápadov.


Zdroje:

  1. https://sk.itpedia.nl/2018/04/02/verschil-tussen-dsl-adsl-en-vdsl/
  2. https://www.ecommercebridge.sk/historia-internetu-na-slovensku/
  3. https://edu.gcfglobal.org/en/internetbasics/what-is-the-internet/1/
  4. https://www.scienceandmediamuseum.org.uk/objects-and-stories/short-history-internet
  5. https://www.techbyte.sk/2023/01/30-rokov-slovenska-ako-vyzeral-internet-kolko-stal-a-co-o-nom-neviete/
  6. https://www.demandsage.com/internet-user-statistics/
  7. https://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Tomáš Štefanička

Marketing Specialist

O autorovi:

Marketing je pre mňa výzvou vo všetkých smeroch, a preto sa mu venujem v Orangei už skoro 10 rokov. Priniesť nápad do reálneho produktu alebo služby si vyžaduje nielen vytrvalosť, ale aj skúsenosti a tie moje za obdobie 20 rokov v Orangei sú naozaj široké.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

Aj toto leto 2024 sme partnermi troch letných festivalov Pohoda, Grape a Atmosféra. V nasledujúcom článku sme sa rozhodli venovať práve tomu najnavštevovanejšiemu. Prečítajte si náš rozhovor s Michalom Kaščákom.