Článok

Digitálna bezpečnosť: Ako chrániť deti na sociálnych sieťach?

ilustračný obrázok k článku

Iné |

ikona autora článku

Andrea Ungvӧlgyi

CSR Expert

ilustračný obrázok k článku

Rodičia čelia v digitálnej ére novej výzve – ochrániť svoje deti pred nástrahami online sveta. Na podujatí Bez nástrah online TALKS, ktoré sa konalo 26. novembra v Novej Cvernovke v Bratislave, sa odborníci a influencerka podelili o svoje skúsenosti a rady, ako zvládnuť digitálnu bezpečnosť detí.

Hlavné hrozby online sveta pre deti

Sociálne siete môžu byť zdrojom spojenia, informácií a zábavy, no prinášajú aj mnohé riziká. Psychológ Marek Madro a odborník na digitálnu komunikáciu Peter Šebo sa zhodli, že v súčasnosti medzi najväčšie hrozby v digitálnom svete patria:

  • Hejt a negatívne komentáre: Prichádzajú najmä od anonymných alebo falošných profilov a môžu výrazne narušiť sebavedomie detí v ich citlivom vývojovom období.
  • Narušená sebahodnota: Sociálne siete, predovšetkým Instagram, prezentujú navonok dokonalé životy plné dovoleniek, úspechov a luxusu. Takýto skreslený obraz reality môže narušiť sebahodnotu detí, vyvolať v nich pocity menejcennosti a zbytočný tlak na napodobňovanie takéhoto životného štýlu.
  • Kybernetická šikana: Deje sa často prostredníctvom sociálnych sietí, četov či online hier. Prejavuje sa ponižovaním, zosmiešňovaním alebo zverejňovaním citlivých informácií, najčastejšie z anonymných či falošných účtov. Takéto správanie môže spôsobiť vážne psychické následky, ako úzkosť, depresiu či stratu sebavedomia.

Rada odborníka: „Rozprávajte sa s deťmi“

„Je dôležité byť deťom na ich digitálnej ceste sprievodcom,“ zdôraznil Peter Šebo. „Rodičia by mali rozumieť fungovaniu sociálnych sietí a naučiť deti, ako si správne filtrovať obsah. Kritické myslenie a vlastná skúsenosť sú v tom kľúčové,“ dodal.

ľudia v štúdiu

Prečo deti tak lákajú sociálne siete?

Podľa psychológa Mareka Madra deti prirodzene túžia po uznaní a pocite spolupatričnosti. Telefóny a sociálne siete síce dokážu tieto potreby rýchlo uspokojiť, no často iba povrchne a dočasne. „Deti chcú byť súčasťou niečoho veľkého, čo im dáva zmysel. No to môže byť ilúzia, ktorá nezodpovedá realite,“ upozornil.

Becca, influencerka a moderátorka, sa podelila o vlastnú skúsenosť: „Keď sledujem dokonalé profily, pripomínam si, že vytvoriť ilúziu perfektného života je dnes veľmi jednoduché. Učím sa to odfiltrovať a snažím sa ukazovať aj realitu.“

Ako môžete pomôcť deťom zvládnuť tento tlak?

  • Buďte láskaví a dostupní. Deti potrebujú vedieť, že za vami môžu prísť s akýmkoľvek problémom.
  • Záujem o ich svet. Pýtajte sa na ich obľúbených influencerov, čo sledujú, a aké trendy ich na internete zaujímajú.
  • Ukážte im, že neistota je normálna. „Akonáhle nás niečo trápi, nemusíme hneď reagovať alebo priniesť výsledok. Neistota je prirodzenou súčasťou života,“ pripomenul Marek Madro.
  • Buďte pre nich dobrým vzorom. Ak vás vidia stále visieť na internete, ťažko im budete nastavovať pravidlá
  • Dohodnite si spoločné pravidlá. Dohodnite sa na určitom čase, ktorý strávia na internete. Stanovte si pravidlo stolovania bez telefónu. Dôležité je si však uvedomiť, že tieto pravidlá musia platiť ako pre dieťa, tak aj pre rodiča.

Ako odhaliť, že sa niečo deje?

Ak deti náhle zmenia svoje správanie – stiahnu sa, prestanú používať obľúbenú platformu alebo sa vyhýbajú rozhovoru o sociálnych sieťach – môže to byť signál, že čelia problému. „Deti často nevedia presne pomenovať, čo ich trápi. Preto je dôležité sledovať zmeny a citlivo sa pýtať,“ uviedol Peter Šebo.

Otázky, ktoré môžu pomôcť, sú napríklad:

  • „Čo je nové na Instagrame?“
  • „Ako a prečo sa ti páčia videá tvojich obľúbených YouTuberov?“
  • „Čo zdieľajú tvoji kamaráti na internete?“
  • „Akú hru aktuálne hráš?“
  • „Aké videá ťa na TikToku najviac bavia?“

Tieto otázky môžu otvoriť dvere k diskusii o ich online skúsenostiach a online ochrane.

Buďte aj vy súčasťou diskusií o nástrahách online sveta

Pozrieť eventy
smajlík v textovej bubline

Digitálna bezpečnosť začína doma

Digitálna bezpečnosť nie je len o technológiách, ale aj o vzťahoch. Rodičia môžu pomôcť deťom pochopiť online svet tak, že im poskytnú stabilitu a lásku v reálnom živote.

„Deti nepotrebujú dokonalých rodičov, ale takých, ktorí sú prítomní a pripravení ich počúvať,“ uzavrel Marek Madro.

Digitálna bezpečnosť detí je výzvou, ale aj príležitosťou na posilnenie vášho vzťahu s nimi. Venujte im čas, záujem a lásku, aby vedeli, že v prípade problémov nie sú sami.


Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Andrea Ungvӧlgyi

CSR Expert

O autorovi:

V Orangei sa už niekoľko rokov venujem najmä oblasti zodpovedného podnikania firiem, v súčasnosti tzv. ESG konceptu. V rámci neho sa rôznymi aktivitami snažíme eliminovať negatívny vplyv na životné prostredie, podporovať cirkulárnu ekonomiku, vytvárať transparentné a férové podmienky pre zamestnancov aj zákazníkov a poskytovať formy pomoci rôznorodým komunitám spoločnosti. Zároveň som správkyňou Nadácie Orange, v ktorej strategicky rozvíjame tému digitálnej gramotnosti vrátane internetovej bezpečnosti. Rada hľadám súvislosti a prepájam ESG témy so sponzoringom, s eventmi a biznisom.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

Koľko minút pretelefonovali, koľko SMS správ poslali a aký objem dát preniesli v roku 2024 naši zákazníci? Čísla hovoria jasnou rečou a s radosťou sa s vami o ne podelíme.