Článok

Bez nástrah online TALKS: Ako chrániť deti pred rizikami online sveta?

ilustračný obrázok k článku

Iné |

ikona autora článku

Andrea Ungvӧlgyi

CSR Expert

ilustračný obrázok k článku

„Poďme sa učiť byť k sebe lepší, láskavejší, citlivejší a predovšetkým rešpektujúcejší,“ vyzvala speváčka Katka Koščová počas prvého podujatia Bez nástrah online TALKS, ktoré otvára diskusie s odborníkmi a influencermi o témach týkajúcich sa rizík na internete. Prvá diskusia sa uskutočnila 28. októbra 2024 v bratislavskej Novej Cvernovke.

Bez nástrah online TALKS je séria podujatí nadväzujúca na úspešnú kampaň Influendcérky a zameriava sa najmä na ochranu detí a mladých ľudí v digitálnom svete. Prvú diskusiu moderovala Adela Vinczeová, ktorá sa rozprávala s odborníkmi:

  • psychológom Marekom Madrom, zakladateľom a riaditeľom organizácie IPčko
  • Peťom Šebom, zakladateľom podcastu Digitálni rodičia
  • speváčkou, mamou a influencerkou Katkou Koščovou

Katka Koščová: „Aj nevyžiadané rady môžu zraniť“

Katka Koščová, známa speváčka a protagonistka kampane Influendcérky, otvorene prehovorila o svojich skúsenostiach s internetovou nenávisťou. Prvý „hejt“ zažila počas účinkovania v Superstar, čo ju hlboko zasiahlo. Ako matka dnes verí, že kľúčom je úprimná komunikácia s deťmi: „Teší ma, že aj keď sa trápia, stále za mnou prídu.“

Buďte aj vy súčasťou diskusií o nástrahách online sveta

Pozrieť eventy
smajlík v textovej bubline

Marek Madro: „Téma nenávisti je kľúčová“

Psychológ Marek Madro upozornil, že mladí ľudia strácajú pocit bezpečia práve kvôli nenávisti na internete: „Deti potrebujú niekoho, s kým môžu hovoriť o tom, čo sa deje na internete,“ zdôraznil. Dodal, že väčšina mladých sa radšej zdôveruje online, kde pociťujú väčšiu blízkosť.

Ako si vytvoriť dôverný vzťah s dieťaťom?

Jedným z hlavných bodov diskusie bola dôvera medzi rodičmi a deťmi. „Mobil sa často stáva pre rodiča bariérou. Mnohí sa obávajú online sveta, ktorému nerozumejú a ich prvou reakciou býva odobrať dieťaťu mobil,“ vysvetľuje Madro. Práve rodičovský záujem a otvorenosť však môžu účinne predchádzať nástrahám internetu.

„Neprevracajme oči, keď nám dieťa chce ukázať novú hru alebo video,“ upozorňuje Peťo Šebo. Dodáva, že ak rodič takto reaguje, dieťa sa v budúcnosti môže báť prísť s problémom, ktorý zažil na internete.

ľudia v diskusii

Nástroje a tipy na bezpečné používanie mobilov

Počas diskusie Peťo Šebo predstavil spoločenskú hru Digitálni rodičia vytvorenú v spolupráci so psychológmi. Hra obsahuje 160 otázok – 80 pre deti a 80 pre rodičov – ktoré podporujú vzájomnú komunikáciu.

V priebehu večera mali diváci možnosť klásť otázky prostredníctvom platformy Slido. Jedna z nich sa týkala rodičovskej kontroly a Peťo Šebo odporučil aplikácie na rodičovskú kontrolu ako napríklad Family Link či Eset Parental Control. Tieto nástroje umožňujú nastaviť časové limity používania mobilného telefónu a sledovať polohu dieťaťa.

Láskavosť ako odpoveď na nenávisť

Podujatie uzavrela Katka Koščová krásnou piesňou a výzvou na viac rešpektu a láskavosti voči sebe navzájom: „Rešpekt nám všetkým obrusuje hrany a necháva pootvorené dvere.“

Bez nástrah online TALKS bude pokračovať 26. novembra 2024 o 18.00 h v Novej Cvernovke. Odborníci sa opäť spoja, aby pomohli rodičom a deťom lepšie sa orientovať v nástrahách internetu. Vstupné je dobrovoľné a celý výťažok poputuje organizácii IPčko.

plagát podujatia Bez nástrah online TALKS

Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Andrea Ungvӧlgyi

CSR Expert

O autorovi:

V Orangei sa už niekoľko rokov venujem najmä oblasti zodpovedného podnikania firiem, v súčasnosti tzv. ESG konceptu. V rámci neho sa rôznymi aktivitami snažíme eliminovať negatívny vplyv na životné prostredie, podporovať cirkulárnu ekonomiku, vytvárať transparentné a férové podmienky pre zamestnancov aj zákazníkov a poskytovať formy pomoci rôznorodým komunitám spoločnosti. Zároveň som správkyňou Nadácie Orange, v ktorej strategicky rozvíjame tému digitálnej gramotnosti vrátane internetovej bezpečnosti. Rada hľadám súvislosti a prepájam ESG témy so sponzoringom, s eventmi a biznisom.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

Predvianočný zhon sa premieta do všetkých oblastí nášho života – náhlime sa v práci, v domácnosti či v škole. Niekedy preto kúpiť darček na Vianoce odkladáme na poslednú chvíľu a dostávame sa do časovej tiesne. Ak ste sa v takejto situácii ocitli aj tento rok, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.