Článok

Ako si vybrať ideálny telefón: krok po kroku

ilustračný obrázok k článku

Zariadenia |

ikona autora článku

Michal Topoľský

Device Specialist
for Handsets

ilustračný obrázok k článku

Premýšľate nad zmenou vášho smartfónu? Nie ste si istí, ako vybrať taký, ktorý sa k vám hodí najviac? Pozrite sa s nami na jednotlivé špecifikácie, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere nového telefónu.

V článku sa dozviete:

  • Aký je rozdiel medzi operačným systémom iOS a Android?
  • Aká batéria je ideálna pre vaše používanie smartfónu?
  • Ktorý z fotoaparátov je pre vás ten ideálny?
  • Aké typy displejov sú k dispozícii?
  • Prečo je operačná pamäť taká dôležitá?
  • Čo so starým telefónom?

Operačný systém: iOS alebo Android?

Pri rozhodovaní medzi dvoma najpoužívanejšími operačnými systémami iOSAndroid je potrebné zvážiť ich špecifiká a položiť si otázku:

Aký operačný systém využívate vo väčšine svojich zariadení?

iOS je operačný systém vyvinutý spoločnosťou Apple a nájdete ho v každom iPhone. Má vstavané aplikácie ako Apple Mapy, Apple Music, FaceTime, Safari a mnoho ďalších. Ak chcete ďalšie aplikácie, AppStore ich má viac než 2 milióny.

Synchronizácia medzi Apple zariadeniami je jednoduchá, takže tento operačný systém je ideálny pre používateľov, ktorí vlastnia napríklad MacBook či Apple TV.

Android je vyvinutý spoločnosťou Google. Podporuje mnoho značiek telefónov, medzi nimi aj Samsung, Xiaomi či Honor. Má vstavané aplikácie ako Google Mapy, Chrome, Google Disk či obchod Google Play s viac ako 3 miliónmi aplikácií.

Ak máte iné zariadenia s Androidom, tento systém je pre vás ideálnym, vďaka jednoduchej synchronizácii.

Tip, na čo si pri kúpe dávať pozor:

Ak si kupujete smartfón, overte si, akú verziu operačného systému podporuje. Niektoré staršie modely nepodporujú najnovšie aktualizácie, a preto vám aplikácie nemusia fungovať tak, ako by mali.

Batéria: Ako vybrať telefón s primeranou výdržou batérie?

Čo je miliampérhodina?

Základným parametrom batérie je miliampérhodina (označovaný aj ako miliampér za hodinu - skratka mAh). Je to meranie používané na opis kapacity mobilnej batérie. Čím viac mAh má batéria, tým dlhšia je jej výdrž.

Vedeli ste, že existuje chorobný strach z vybitia telefónu? Tento strach sa nazýva nomofóbia a trpí ňou až 66 % populácie. Vy strach mať nemusíte. Vyberte si telefón, ktorý má dostatočnú výdrž batérie.

Aj v tomto prípade je dôležité zodpovedať si konkrétnu otázku:

Na čo využívate váš smartfón?

Priemerná výdrž batérie telefónu sa pohybuje medzi 8 až 18 hodinami. Jej najmenšia kapacita má približne 700 mAh a maximálna okolo 5000 mAh.

Ak ste milovníkom hier, videohovorov, sledovania videí a neustále na telefóne pracujete, neuspokojte sa s ničím menším ako 3000 mAh.

Ak patríte medzi bežných používateľov smartfónov, bohato vám poslúži batéria s kapacitou v rozmedzí 1800 až 2300 mAh.

Tip, ako predĺžiť výdrž batérie:

Ak chcete predĺžiť život batérie na vašom telefóne, nevybíjajte ju pod 20 % a nenabíjajte ju nad 90 %.

Fotoaparát: Megapixely nestačia

Čo je megapixel?

Megapixel (označovaný ako Mpx), je jednotkou merania obrazu. Viaceré pixely sa spájajú a vytvárajú obrázok alebo video. Fotoaparáty na telefóne sa väčšinou merajú v Mpx. Fotoaparáty, ktoré majú väčší počet Mpx vytvárajú väčšie fotografie.

Pamätáte si na časy, keď sme sa chválili telefónom, ktorého fotoaparát mal 8 Mpx? Aj keď dnešné smartfóny disponujú oveľa väčším počtom Mpx, nemusí to hneď znamenať, že fotografie sú kvalitnejšie.

muž ukazuje žene telefón

Pre smartfóny je dôležitý nielen počet megapixelov, ale aj veľkosť clony a svetelnosť. Tá je označovaná ako f/číslo. Čím je číslo nižšie, tým lepšie sa fotoaparát vyrovnáva s nedostatkom svetla.

Ideálna hodnota je f/1,8 až f/2,4. Ak je pre vás fotoaparát telefónu dôležitý, odpovedzte si na otázku:

Na aké účely využívam fotografie?

Ste profesionálnym fotografom, vlogerom alebo influencerom? Určite siahnite po telefónoch, ktoré majú viacero objektívov. Mali by mať aspoň 40 Mpx na hlavnom objektíve a clonu minimálne f/1,8.

Fotíte len preto, aby ste si zachovali spomienky? V tom prípade vám postačí ktorýkoľvek smartfón vyrobený za posledné 4 roky.

Samsung Galaxy S24 práve v predaji

Prejsť na e-shop
mobilné zariadenia Samsung

Displej: Ktorý typ displeja si vybrať?

LCD, OLED, AMOLED alebo RETINA - ak vám tieto termíny niečo hovoria, určite viete, že sú to typy displejov. Rôzne značky smartfónov preferujú rôzne typy displejov.

Pri kúpe nového telefónu málokedy riešime, aké sú špecifiká týchto displejov. Avšak pri výbere toho ideálneho je dobré zamyslieť sa nad otázkou:

Ako dôležitá je pre mňa sýtosť farieb a odolnosť displeja?

LCD (liquid crystal display) displej je pre telefóny tá najlacnejšia alternatíva. Jeho nevýhodou je, že sa po dlhšom používaní zahrieva, a tým pádom nie je úplne šetrný k batérii.

AMOLED (active matrix organic light emitting diode) je vylepšený typ OLED (organic light emitting diode) displeja. Má živšie farby, lepšie zobrazenie a je šetrnejší k batérii.

Ak sa stretnete s typom displeja s názvom RETINA, ide o obchodný názov pre špecifické displeje vyvinuté spoločnosťou Apple. Kvalitou sa od AMOLED nijako výrazne nelíšia.

Tip, na čo si pri výbere displeja dávať pozor:

Ak chcete sledovať filmy či videá vo vysokom rozlíšení, vyberte si telefón s FULL HD displejom či s vysokým 2K a 4K rozlíšením.

Operačná pamäť: RAM

Boli časy, keď sme boli zvyknutí na občasné zasekávanie či oneskorenú reakciu telefónu. To má na starosti operačná pamäť - RAM. Do operačnej pamäte sa ukladajú všetky aktuálne spustené aplikácie, ich údaje a taktiež celý operačný systém. To znamená, že čím je operačná pamäť väčšia, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa vám váš telefón bude zasekávať.

Na trhu sú telefóny so širokou škálou veľkosti RAM. Tá sa pohybuje od 4 GB do 16 GB. Dokonca existujú aj smartfóny s 24 GB pamäťou.

Pri rozhodovaní, akú veľkú operačnú pamäť potrebujete je nutné odpovedať na otázku:

Koľko aplikácií súčasne využívam?

4 GB veľkosť „RAMky“ vám postačí, ak nie ste veľmi aktívnym používateľom smartfónu. To znamená, že ho používate len na telefonovanie a písanie správ.

Na stredne náročné až náročné používanie telefónu vám odporúčame 6 GB operačnú pamäť.

Už viete, aký smartfón kúpiť? Inšpirujte sa našimi zákazníkmi

Aké telefóny si za posledný rok kúpilo najviac zákazníkov?

infografika najpredávanejších telefónov za uplynulý rok

(ZDROJ: Interný prieskum Orangeu Slovensko, 2024)

A čo so starým telefónom?

Aj váš starý mobil môže pomôcť. Prineste ho do našej predajne Orange a my sa postaráme o jeho recykláciu. Navyše z každého recyklovaného telefónu darujeme 50 centov neziskovej organizácii Návrat.

Vedeli ste, že...?

V roku 2023 sme vyzbierali 60 868 starých telefónov.

Zber prebiehal prostredníctvom viacerých aktivít. Napríklad v Orange predajniach, na hudobných festivaloch či v rámci najúspešnejšej aktivity - Recyklohry, v rámci ktorej sa vyzbieralo 29 106 kusov starých telefónov.

Zhrnutie

Na trhu je nespočetné množstvo mobilných telefónov a je len na vás, ktorý z nich si vyberiete. Pri rozhodovaní si nezabudnite klásť tie správne otázky, ktoré vám pri výbere pomôžu. A ak chcete darovať telefónom nový život, vyberte si z ponuky repasovaných mobilov od Orangeu.


Zdroje

  1. https://sk.itpedia.nl/2018/04/02/verschil-tussen-dsl-adsl-en-vdsl/
  2. https://www.ecommercebridge.sk/historia-internetu-na-slovensku/
  3. https://edu.gcfglobal.org/en/internetbasics/what-is-the-internet/1/
  4. https://www.scienceandmediamuseum.org.uk/objects-and-stories/short-history-internet
  5. https://www.techbyte.sk/2023/01/30-rokov-slovenska-ako-vyzeral-internet-kolko-stal-a-co-o-nom-neviete/
  6. https://www.demandsage.com/internet-user-statistics/
  7. https://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Michal Topoľský

Device Specialist for Handsets

O autorovi:

Moja úloha v marketingovom tíme Orange Slovensko je príprava a starostlivosť o portfólio telefónov. Pre zákazníkov sa vždy snažíme vytvoriť vhodnú ponuku, s dôrazom na spoľahlivosť, cenu a najmodernejšie technológie. Vďaka tomu som presvedčený, že si u nás vyberie každý s vedomím, že spravil výhodnú kúpu.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

„Poďme sa učiť byť k sebe lepší, láskavejší, citlivejší a predovšetkým rešpektujúcejší,“ vyzvala speváčka Katka Koščová počas prvého podujatia Bez nástrah online TALKS, ktoré otvára diskusie s odborníkmi a influencermi o témach týkajúcich sa rizík na internete. Prvá diskusia sa uskutočnila 28. októbra 2024 v bratislavskej Novej Cvernovke.