Článok

Ako jednoducho odstrániť vírus z mobilu?

ilustračný obrázok k článku

Bezpečnosť |

ikona autora článku

Henrich Šnajder

Chief Information
Security Officer

ilustračný obrázok k článku

Prečítajte si o dôležitých zásadách, ktoré pri manipulácii s vaším mobilom treba dodržiavať. Tie vám pomôžu vyvarovať sa škode napáchanej vírusmi či malvérmi.

V článku sa dozviete:

  • Aký antivírusový softvér je najlepší?
  • Prečo je dôležitá aktualizácia operačného systému?
  • Odkiaľ sťahovať aplikácie a na aké odkazy neklikať?
  • Prečo je dobré zálohovanie dát?
  • Aké typy malvéru poznáme?

V dnešnej dobe je mobilný telefón neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Slúži nielen na komunikáciu, ale aj na prácu, zábavu a spravovanie osobných údajov. Avšak, s nárastom využívania mobilných aplikácií a internetu sa zvyšuje aj riziko, že v telefóne budete mať vírus alebo malvér. A to prináša množstvo nepríjemností. Od toho, že váš telefón bude zamŕzať, až k tomu, že vám začnú miznúť peniaze z účtu.

Možno ste sa aj vy niekedy v živote pýtali: „Ako odstrániť vírus z mobilu?“ alebo „Ako odstrániť malvér z mobilu?“. Vtedy už môže byť neskoro. Každý by mal preto ovládať týchto pár užitočných tipov, ako problémom predchádzať, alebo ako s nimi zabojovať:

muž ukazuje žene telefón
  1. Inštalujte si antivírusový softvér

Základným krokom je inštalácia spoľahlivého antivírusového softvéru. „Antivirák“ dokáže skenovať váš telefón a odhaliť akékoľvek škodlivé programy, vrátane vírusov, malvéru a spywaru. Navyše dokáže uložiť do karantény tie, ktoré tam už máte, aby vášmu zariadeniu ďalej neškodili a nespôsobovali problémy. Antivírus teda slúži ako „osobný lekár“ vášho telefónu. Je to prevencia, ale aj riešenie pri odstraňovaní problémov s nebezpečnými vírusmi. V Orangei vám ponúkame niekoľko bezpečnostných balíkov od ESETE.

  1. Nezanedbávajte aktualizácie operačného systému

Dôležité je mať vždy najnovšie verzie operačného systému vášho telefónu. Aktualizáciu si môžete nastaviť na večerné hodiny, keď idete spať alebo telefón nepoužívate. Nebude vás obťažovať ich sťahovanie a ani vám nespomalí využívanie iných aplikácií. Vývojári pravidelne vydávajú aktualizácie, ktoré obsahujú opravy chýb a zraniteľností, čím sa znižuje riziko infekcie. Nevyhnutné je si sťahovať aj aktualizácie aplikácií z overených zdrojov (napr. Google Play či App Store). Chrániť vás v tomto prípade môže aj Online ochrana od Orangeu.

  1. Sťahujte si aplikácie z overených zdrojov

Pred inštaláciou akýchkoľvek aplikácií z internetu alebo neznámych obchodov s aplikáciami si overte ich dôveryhodnosť. Sťahujte si aplikácie len z oficiálnych obchodov. K dispozícii sú Google Play Store alebo Apple App Store, kde sú aplikácie predtým oficiálne skontrolované a overené. Samozrejme, aj tieto oficiálne obchody nie sú stopercentnou istotou.

Lákavé sú napríklad ponuky na stiahnutie aplikácie zdarma. Väčšinou ide o hry z neznámeho zdroja, ktoré sú populárne a zároveň platené. Keďže dokážu zasiahnuť masu ľudí, majú často implementovaný malvér.

  1. „Dvakrát meraj a raz rež“ je zlatým pravidlom pri klikaní na rôzne odkazy

Nepoznáme všetky odkazy a prílohy, ktoré dostaneme cez e-mail alebo sociálne siete. Buďte preto opatrní a neklikajte na podozrivé odkazy a neotvárajte prílohy od neznámych odosielateľov. Častokrát sa vydávajú za banky, poštové zásielky, ktoré nečakáte. Podvodníci vás môžu kontaktovať napríklad aj cez SMS. Strážte si svoje súkromie a neodpovedajte pokusom o kontakt zo strany, ktorú nepoznáte alebo vám pripadá divná. Je to totiž stále najčastejší spôsob ako prísť do kontaktu s vírusom či malvérom.

  1. Začnite využívať zámok na obrazovke a bezpečnostné kódy

Aktivujte si zámok na obrazovke vášho telefónu. Nastavte si bezpečnostné kódy pre prístup k citlivým údajom a aplikáciám. To pomôže chrániť vaše osobné informácie v prípade straty alebo krádeže zariadenia. Takisto je dobrým riešením váš jedinečný otlačok prsta alebo tvárová biometria. Na heslá k aplikáciám používajte aspoň dvojstupňové overenie cez SMS alebo autentifikátor.

  1. Pravidelne zálohujte svoje dáta

Pravidelné zálohovanie dát na cloudové úložisko alebo externý disk je dôležitým krokom v prípade infekcie vírusom. Dôležité dokumenty si vždy radšej vytlačte. Sociálne siete a e-mail si skúste registrovať na mailové adresy s vyšším stupňom bezpečnosti (napr. cez aplikáciu Protonmail). V prípade, že sa stanete obeťou útoku, budete mať možnosť obnoviť si svoje dáta. Taktiež sa budete vedieť dostať do odcudzených účtov a profilov z predchádzajúcej zálohy. Pri surfovaní na internete používajte službu VPN (virtual private network). To robte hlavne v prípade, že využívate verejnú Wi-Fi sieť. Tú môže kontrolovať útočník, ktorý môže manipulovať dátovú prevádzku a presmerovať ju na nežiaduce podvodné stránky, odpočúvať komunikáciu a podobne.

V krajnom prípade, keď by ani jeden z tipov nefungoval, vyskúšajte takzvaný HARD RESET. To znamená vrátiť váš mobil do pôvodných továrenských nastavení alebo preinštalovať operačný systém. V tomto prípade treba rátať s tým, že sa vám vymažú všetky údaje, ktoré nemáte zálohované.

Prítomnosť vírusu spoznáte vždy tak, že:

  • Váš telefón nestíha a zamŕza.
  • Jeho batéria extrémne rýchlo slabne a prehrieva sa.
  • Máte extrémne vysokú spotrebu dát.
  • Vyskakujú vám rôzne okná z nevyžiadaných stránok.
  • V najhoršom prípade vám miznú peniaze z účtu.

Stiahnite si apku Online ochrana

Zistiť viac
mobil so ikonou štítu na displeji

Aké typy malvéru a vírusov poznáme?

Nízku výdrž batérie a znížený výkon zariadenia najčastejšie spôsobuje malvér typu adware (reklamný softvér) a clickfraud malvér (malvér pre klikanie na reklamy). Tieto druhy malvéru sú navrhnuté tak, aby zobrazovali nechcené reklamy a generovali falošné kliky na reklamy, bez vedomia používateľa.

Cryptomining malvér, známy aj ako kryptomenový malvér, je typ, ktorý využíva výpočtovú silu infikovaného zariadenia na ťažbu kryptomeny.

Únik citlivých informácií, krádež digitálnej identity, neautorizovaný prístup do aplikácie najčastejšie spôsobuje malvér typu trojan (trojský kôň). Tieto škodlivé programy sa maskujú ako legitímne aplikácie, aby sa dostali do zariadenia používateľa. Po inštalácii môžu mať rôzne účinky vrátane kradnutia citlivých údajov (ako sú heslá a osobné údaje), sledovania aktivity používateľa či vzdialeného ovládania zariadenia.

Niektoré trojany sú navrhnuté špecificky na napadnutie bankových účtov a získanie finančných informácií, ktoré nazývame bankový malvér. Tento druh malvéru je zameraný priamo na finančné transakcie. Po infikovaní mobilného zariadenia sa môže zamerať na bankové aplikácie. Neskôr sa bude snažiť získať citlivé údaje používateľa, ako sú napríklad prihlasovacie údaje, PIN kódy alebo tokeny pre dvojfaktorovú autentifikáciu.

Šírenie spamu alebo malvéru najčastejšie spôsobuje malvér alebo vírus typu worm (červ). Wormy sú škodlivé programy navrhnuté na samostatné šírenie a infikovanie ďalších zariadení a sietí. Najčastejšie sa šíria prostredníctvom zraniteľností v softvéri alebo prostredníctvom sociálneho inžinierstva. To sú napríklad podvodné odkazy alebo prílohy v e-mailoch a správach.

Wormy na šírenie využívajú rôzne spôsoby vrátane využitia aplikácií, ako SMS alebo sociálne siete.

Ďalším spôsobom šírenia môže byť napríklad zdieľanie škodlivých URL adries v správach alebo na sociálnych sieťach. Tie smerujú na škodlivé webové stránky alebo na stiahnutie škodlivých súborov.

Ransomware na mobilných zariadeniach je typ škodlivého softvéru, ktorý šifruje dáta na zariadení a za ich obnovenie požaduje výkupné. V tomto prípade je veľmi dôležitá záloha dát.

Aby sme ochránili svoje mobilné zariadenie pred vírusmi a malvérom, je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia. Inštalácia antivírusového softvéru, pravidelné aktualizácie operačného systému a sťahovanie aplikácií len z overených zdrojov sú kľúčové. Okrem toho vám v rámci našich služieb ponúkame antivírus ESET a komplexné služby Online ochrany.


Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Henrich Šnajder

Chief Information Security Officer

O autorovi:

V pracovnom živote som nadobudol viac ako dve desaťročia skúseností v oblasti mobilných telekomunikácií a IT systémov. Ako manažér informačnej bezpečnosti aktívne pôsobím v tejto oblasti dodnes a využívam svoje skúsenosti na ochranu organizácie pred kybernetickými hrozbami.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

Predvianočný zhon sa premieta do všetkých oblastí nášho života – náhlime sa v práci, v domácnosti či v škole. Niekedy preto kúpiť darček na Vianoce odkladáme na poslednú chvíľu a dostávame sa do časovej tiesne. Ak ste sa v takejto situácii ocitli aj tento rok, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.