Článok

Ako funguje optický internet a čo nám vie priniesť?

ilustračný obrázok k článku

Internet |

ikona autora článku

Tomáš Štefanička

Marketing Specialist

ilustračný obrázok k článku

Optický internet inovoval spôsob, akým surfujeme, vďaka viac než 10-násobne rýchlejšiemu pripojeniu v porovnaní s klasickým káblovým alebo DSL pripojením. Zistite viac o tom, ako funguje a o výhodách, ktoré vám FiberNet od Orangeu môže priniesť.

V článku sa dozviete:

  • Čo vlastne optický internet je?
  • Ako optický internet funguje?
  • Aké typy optického internetu poznáme?
  • Aké výhody vám prináša?

Čo vlastne optický internet je?

Ak ste už v spojitosti s optickým internetom počuli slovné spojenie rýchlosť svetla, nejde tak celkom o metaforu. Optický kábel totiž naozaj využíva prenos dát pomocou svetelných vĺn cez špeciálny typ kábla zo sklených alebo plastových vlákien. V tomto prípade prenos nie je rušený externými faktormi. To prispieva k jeho odolnosti a rýchlosti, v ktorej má medzi ostatnými typmi internetu jednoznačné prvenstvo. V domácich podmienkach si užívate rýchlosť zvyčajne až 1 000 Mb/s. Pri prenose dát či informácií optickou sieťou pritom nedochádza k žiadnym zmenám. Preto sa takýto prenos označuje ako bezstratový.

Keďže ide o najmodernejší typ internetu, mohlo by sa zdať, že je optický internet záležitosťou posledných pár rokov. Pátrať po jeho vzniku by ste však museli oveľa ďalej – už v polovici 19. storočia Daniel Colladon a Jacques Babinet demonštrovali princíp odrazu svetla, ktorý je pre jeho funkciu kľúčový. Neskôr sa rovnaký princíp začal využívať v medicíne a telekomunikáciách. Až v roku 1977 vznikol prvý optický kábel.

Dnes napríklad v takom Monaku už iný typ pripojenia ani nevyužívajú a ide o najvyhľadávanejší typ internetu. Niet sa čo čudovať, optický kábel, tenký ako ľudský vlas, odošle informáciu až neuveriteľných 65 000-krát rýchlejšie ako medený kábel. Všetko tak nasvedčuje tomu, že ide o pripojenie budúcnosti, ktoré tu s nami zostane ako nový štandard. Výrazne k tomu prispieva tiež rozširovanie 5G siete, ktorá so sebou prináša vyššie zaťaženie. To si bude vyžadovať posilnenie dátových centier, na čo je optický internet ideálnym riešením.

dve ženy s počítačom a zápisníkom

Typy optického internetu

Čím bližšie sa používateľ nachádza k zakončeniu optického kábla, tým lepšie je jeho pripojenie. Podľa tejto blízkosti rozlišujeme niekoľko typov pripojenia:

  • FTTH/FTTP alebo „Fiber To The Home“ alebo „Premises“: Najspoľahlivejšie, najmodernejšie a najrýchlejšie pripojenie, ktoré smeruje priamo k vám domov. Preto nijak nestráca na rýchlosti. Práve preto je FiberNet od Orangeu to správne riešenie do každej domácnosti.
  • FTTC alebo „Fiber to the Curb“: Kábel siaha do prípojkovej skrinky alebo iného miesta v blízkosti vášho domova, odkiaľ je k vám pripojený iným, napríklad metalickým káblom. Vďaka len krátkej vzdialenosti pokrytej iným typom káblu môže stále ísť o rýchlu alternatívu.
  • FTTN alebo „Fiber To The Node“/„Neighborhood“: V tomto prípade sa zakončenie kábla nachádza až do niekoľkých kilometrov od koncového používateľa a ide tak o najpomalší typ optického pripojenia.

Užite si FiberNet na prvé 3 mesiace zadarmo

Vybrať internet
ilustrácia čísla 3

3 hlavné výhody optického internetu

Rýchlosť

Či ide o sťahovanie, nahrávanie veľkých súborov, hranie hier alebo streamovanie, niekoľko gigabitov za sekundu prenesených cez vlákna, vám umožní hladký zážitok bez čakania. Tohtoročný rekord nameraný vo vedeckých podmienkach zaznamenal rýchlosť neuveriteľných 1,7 petabitov dát prenesených cez 67 km. To je predzvesťou ešte väčšieho posunu a napredovania v budúcnosti.

Rýchlosť je rovnako dôležitá pri sledovaní obľúbených streamovacích platforiem, ako je Netflix, Disney Plus či HBO Max. Ale aj pri sledovaní Orange TV cez internet.

Spoľahlivosť a stabilita

Keďže na rozdiel od DSL alebo klasického kábla, optické pripojenie nevyužíva elektrické vlny, poveternostné podmienky či porušenie siete surfovanie neohrozujú. Netreba sa preto obávať nejakých výpadkov z týchto dôvodov. Navyše je kábel vedený najčastejšie zemou, kde je jeho umiestnenie stabilnejšie. Spoľahlivejší je aj signál komunikujúci s vaším zariadením a nemusíte sa obávať latencie (oneskorenia) alebo prerušenia pripojenia. Optický kábel je odolný aj voči zaťaženiu viacerými používateľmi v domácnosti súčasne. Ak teda v domácnosti musíte súperiť o to, kto práve potrebuje pripojenie viac, FiberNet od Orangeu vám môže zachrániť nejeden večer.

Bezpečnosť

Vďaka prenosu dát svetlom ste s optickým internetom ťažším úlovkom aj pre kybernetické útoky a  chráni vás rýchlejší čas odozvy. K optickému internetu od Orangeu dostanete navyše aj Online ochranu na Doma.

Ako je to s dostupnosťou alebo optický internet na dedinách

Za v podstate jedinú nevýhodu optického internetu môžeme v súčasnosti považovať stále prebiehajúce budovanie optickej siete na Slovensku. Dnes máme v rámci optického internetu od Orangeu vytvorenú mapu pokrytia, na ktorej si môžete overiť dostupnosť siete.

Keďže v rámci budovania optickej siete na Slovensku ide o technicky aj finančne náročný proces, trvá niekoľko rokov. Napriek neustálemu rozširovaniu sa môže stať, že niektoré oblasti zatiaľ nie sú pokryté. Budovanie však každý rok napreduje, najmä po línii súčasnej chrbtovej siete, ktorá sa plynulo zahusťuje. Veľkú úlohu pri rozširovaní dostupnosti zohráva záujem obce či dostatok potenciálnych záujemcov v novej lokalite. Preto, ak chcete zavedenie pripojenia vo vašom regióne, oslovte Orange so záujmom.

Je dôležité zdôrazniť, že pokrytie optickým internetom je nielen v mestách, ale aj na dedinách, v bytových domoch a rodinných domoch. Optický internet prináša vysokorýchlostné pripojenie nielen do mestských oblastí ale aj do odľahlých lokalít, čo umožňuje všetkým obyvateľom Slovenska využívať moderné internetové služby a technológie.

Zhrnutie

Pri zvažovaní pripojenia pre domácnosť či komerčnú budovu dnes prakticky nemôžete vybrať lepšiu možnosť než optický internet, ktorý transformoval spôsob, akým sa pripájame. Vďaka inovatívnemu spôsobu prenosu dát je najrýchlejším a najspoľahlivejším riešením pre náročných zákazníkov. Nimi sú napríklad hráči či firmy, ale aj pre každú bežnú domácnosť, ktorá si chce užívať surfovanie bez výpadkov, dlhého načítavania či komplikácií.


Zdroje

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211379718314268
  2. http://www.chezbasilio.org/immagini/cos1_tests.pdf
  3. https://stl.tech/blog/fibre-broadband-the-complete-guide/
  4. https://www.highspeedinternet.com/resources/how-fast-is-fiber
  5. https://lighthouse.mq.edu.au/article/june-2023/new-optical-fibre-sets-world-speed-record
  6. https://www.cloudwards.net/fiber-optics-statistics/
  7. https://www.highspeedinternet.com/resources/bandwidth-vs-latency-what-is-the-difference

Zdieľaj cez:


fotografia autora článku

Tomáš Štefanička

Marketing Specialist

O autorovi:

Marketing je pre mňa výzvou vo všetkých smeroch, a preto sa mu venujem v Orangei už skoro 10 rokov. Priniesť nápad do reálneho produktu alebo služby si vyžaduje nielen vytrvalosť, ale aj skúsenosti a tie moje za obdobie 20 rokov v Orangei sú naozaj široké.

Mohlo by vás zaujímať

ilustračný obrázok k článku

Aj toto leto 2024 sme partnermi troch letných festivalov Pohoda, Grape a Atmosféra. V nasledujúcom článku sme sa rozhodli venovať práve tomu najnavštevovanejšiemu. Prečítajte si náš rozhovor s Michalom Kaščákom.