S rýchlym nárastom digitalizácie sveta a nástupom technológií ako 5G prichádza aj väčšia spoločenská zodpovednosť. 5G sieť nielen zlepšuje konektivitu, ale rovnako otvára dvere pre efektívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov. Ako zladiť technologický pokrok s potrebou chrániť našu planétu pred klimatickými zmenami? Pozrime sa na to bližšie.
V článku sa dočítate:
- Čo je 5G sieť a aké sú jej výhody?
- Čo má spoločné sieť 5G so solárnymi panelmi?
- Ako telekomunikační operátori bojujú za udržateľnosť?
- Aké sú naše ciele do roku 2026?
Čo je 5G a aké sú jeho výhody?
5G sieť je najnovšia generácia mobilných sietí. Ponúka výrazne rýchlejší internet, nižšiu latenciu (takmer okamžité reakcie) a možnosť pripojiť viac zariadení naraz.
Hoci si 5G vyžaduje hustejšiu sieť základňových staníc, ich energetická náročnosť je optimalizovaná vďaka pokročilým technológiám a inteligentnému riadeniu spotreby. To otvára priestor na využitie potenciálu obnoviteľných zdrojov energie, napr. solárnych panelov a podporu PPA projektov.
Solárne panely ako riešenie znižovania spotreby elektriny
Solárne panely nielenže pomáhajú znižovať spotrebu elektrickej energie, ale rádiové mobilné siete poháňané solárnou energiou majú aj ďalšie zásadné prínosy:
- znižujú uhlíkovú stopu,
- pozitívne vplývajú na životné prostredie a zároveň znižujú náklady na energiu,
- redukujú emisie oxidu uhličitého,
- znižujú dlhodobé prevádzkové náklady rádiových mobilných sietí.
Operátori a ich boj za udržateľnosť
Telekomunikační operátori podnikajú kľúčové kroky k udržateľnosti. Zameriavajú sa na zvyšovanie energetickej efektívnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a zapájanie sa do postupov obehového hospodárstva.
Orange je však jediným operátorom, ktorý dosiahol významný pokrok v oblasti solárnych panelov. V súčasnosti máme až 40 % našich lokalít napojených na solárnu energiu. Mnohí operátori sa do podobných projektov nepúšťajú, najmä kvôli dlhšej návratnosti investícií — tá môže trvať 7 až 10 rokov.
Ako to bude vyzerať v roku 2026?
V Orangei máme v tejto otázke jasno. Naša planéta nám nie je ľahostajná, preto chceme, aby sme sa tu mali čo najlepšie. Do roku 2026 sme si stanovili jasné ciele:
- Produkcia solárnej energie: Do roku 2026 očakávame produkciu 3 100 MWh (megawatthodín). Kvôli lepšej predstave, toto množstvo by pokrylo ročnú spotrebu elektriny približne 900 priemerných domácností.
- Ušetrené emisie CO2: Do roku 2026 plánujeme ušetriť 400 ton CO2, čo je ekvivalentné výsadbe 20 000 stromov.
- Počet solárnych panelov: V roku 2022 sme nainštalovali 1 046 solárnych panelov. Do roku 2026 ich počet zvýšime na cca 5 000, čo predstavuje takmer päťnásobný nárast. Kvôli lepšej predstave, 5 000 panelov by zabralo plochu veľkú asi ako viaceré futbalové ihriská. Panely inštalujeme na existujúcich zastavaných plochách a obmedzujeme záber nových zelených plôch.
V súčasnosti, keď svet čelí naliehavým environmentálnym výzvam, je pre nás nesmierne dôležité hľadať inovatívne riešenia umožňujúce udržateľnejší život. Integrácia technológie 5G s obnoviteľnými zdrojmi energie, najmä so slnečnou energiou a podporou PPA projektov predstavuje významný krok vpred.
Ak vás zaujíma téma životného prostredia a chcete vedieť viac o tom, ako sa v Orange Slovensko snažíme robiť našu planétu lepším miestom na život, prečítajte si náš článok Rozmýšľate, kam so starým mobilom?
Chcete surfovať a pozerať telku na 6 mesiacov zadarmo?
Zistiť viac o benefiteO autorovi:
Riadim tímy výstavby a prevádzky celej infraštruktúry Orangeu vrátane siete rádiových vysielačov, optických sietí a dátových centier.
Našou úlohou je nasadzovať projekty pre našich B2C a B2B zákazníkov v čo najvyššej kvalite, v najkratšom možnom čase a za najpriaznivejšie náklady s prihliadaním na spoločenskú zodpovednosť.
Mohlo by vás zaujímať
„Poďme sa učiť byť k sebe lepší, láskavejší, citlivejší a predovšetkým rešpektujúcejší,“ vyzvala speváčka Katka Koščová počas prvého podujatia Bez nástrah online TALKS, ktoré otvára diskusie s odborníkmi a influencermi o témach týkajúcich sa rizík na internete. Prvá diskusia sa uskutočnila 28. októbra 2024 v bratislavskej Novej Cvernovke.