Zálohovanie dát vo firme: Prečo je kľúčové a ako na to správne?

Zálohovanie dát je kľúčovým aspektom každej firemnej IT infraštruktúry. Umožňuje chrániť dôležité informácie pred ich stratou alebo poškodením a zabezpečuje kontinuitu fungovania firmy aj v prípade neočakávaných udalostí, ako sú kybernetické útoky, zlyhania hardvéru alebo prírodné katastrofy.
Čo zálohovať?
Zálohovať by ste mali všetko, čo je pre vaše podnikanie dôležité – od dokumentov, e-mailov, multimediálneho obsahu až po celú firemnú IT infraštruktúru a operačné systémy.
Ako správne zálohovať?
Existuje na to metóda zvaná 3-2-1, čiže zálohovanie by malo byť obsiahnuté v 3 kópiách. Dve z nich by ste mali mať vo firme a tretia by mala byť mimo firmy uložená napríklad v cloude, na inom PC alebo na USB kľúči. Dôležité je aj automatické zálohovanie, ktoré šetrí čas a zabezpečí, že všetky zariadenia budú pravidelne zálohované bez ľudského zásahu.
Na čo si dať pozor?
Kybernetické útoky, ako je ransomware, môžu napadnúť aj zálohované dáta – či už na cloude alebo inom záložnom úložisku. Preto je potrebné mať nielen pravidelne aktualizovaný zálohovací systém, ale aj účinný antivírus.
Štatistiky o zálohovaní dát
- Iba 24 % organizácií má plne otestovaný a aktuálny plán obnovy po havárii.
- 79 % spoločností zažilo aspoň jedno narušenie cloudových údajov, pričom 43 % z nich čelilo viac ako 10 incidentom.
- 76 % firiem prišlo o kritické údaje, pričom až 45 % z nich ich stratilo natrvalo.
- 64 % výpadkov je spôsobených ľudskými chybami, ako je nesprávna správa či konfigurácia zariadení.
- 75 % organizácií sa stalo obeťou phishingu, čo je forma sociálneho inžinierstva.
- Počet incidentov zahŕňajúcich únik osobných údajov na dark webe vzrástol o 85 %, pričom priemerná výška výkupného sa zvýšila o 144 %.
- 59 % ransomvérových útokov zahŕňa zašifrovanie dát uložených vo verejnom cloude, alebo ich útočníci využívajú na vydieranie.
- 97 % moderných ransomvérových útokov sa snaží infikovať nielen zálohované dáta, ale aj primárne systémy.
- Len 10 % používateľov IT zálohuje svoje dáta denne, čo výrazne zvyšuje riziko ich straty.
Kto vám pomôže so zálohou dát?
Orange je pripravený vám pomôcť s výberom a implementáciou riešení zálohovania dát, ktoré sú šité na mieru potrebám vašej firmy. Kontaktujte nás a zabezpečte, že vaše dáta budú vždy v bezpečí.
Produkty na zálohu dát
Backup Expert
Táto služba ponúka nástroj na online zálohovanie a synchronizáciu dát z počítačov aj mobilných zariadení prostredníctvom internetového pripojenia. Jej výhodami sú:
- automatické zálohovanie dát,
- prístup k zálohovaným súborom z akéhokoľvek zariadenia,
- kódovaný prenos dát pre maximálnu bezpečnosť.
Microsoft 365
S týmto riešením získate nielen kancelársky balík, ale aj úložisko 1 TB na OneDrive pre bezpečné ukladanie a zdieľanie dát. Microsoft 365 vám umožní pracovať s kolegami prostredníctvom aplikácií ako Teams či SharePoint, a váš firemný e-mail bude mať kapacitu 50 GB.
Všetko dôležité o kybernetickej bezpečnosti a riešeniach od Orangeu nájdete v Biznis manuáli digitálnej bezpečnosti.


Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?
Kybernetické hrozby sa neustále menia a útočníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy na prekonanie bezpečnostných opatrení. Napriek tomu najmä obzvlášť zraniteľné menšie firmy na Slovensku stále podceňujú investície do ochrany svojich systémov. Vzhľadom na narastajúci počet kybernetických útokov je nevyhnutné, aby zaviedli efektívne opatrenia na ochranu svojich dát. Aké sú najväčšie dopady takýchto útokov a ako sa môžu firmy proti nim chrániť? Aké zmeny v kybernetickej bezpečnosti by mali firmy zaviesť, aby minimalizovali riziká? Ako do celého vstupuje umelá inteligencia? Toto všetko a ešte viac sa dozviete vo videorozhovore s naším kolegom Gabrielom Dzanom.

Konektivita budúcnosti je tu: Čo prinesie 5G Standalone pre firmy?
Predstavte si budúcnosť, kde roboty vo fabrikách okamžite reagujú na zmenu objednávok, lekári operujú pacientov cez obrazovku bez rizika oneskorenia a obrovské priemyselné komplexy fungujú bez káblov – spoľahlivo a efektívne. Už si nemusíte len predstavovať. Táto budúcnosť je na Slovensku realitou vďaka technológii 5G Standalone (SA), ktorú Orange ako prvý prináša aj slovenským firmám pod názvom 5G+.

Riešiť kybernetický útok reaktívne je neskoro
Lukáš Urbanovský, marketingový manažér Orange Slovensko v rozhovore pre Techbox prezradil, ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi, ale aj ako sa vyhnúť stratám peňazí a dát. Vo videu sa tiež dozviete viac o trendoch ako AI, IoT, či kedy sa začať zaujímať o kyberbezpečnosť a ako Orange komplexne pristupuje k bezpečnosti od edukácie zamestnancov až po monitoring infraštruktúry.