Prosím, uvoľnite miesto mladším!

Prosím, uvoľnite miesto mladším!
Článok B2B Blog |

Výhody prechodu z 2G na NB-IoT a LTE-M v IoT

Vývoj mobilných sietí pokračuje rýchlym tempom a prináša revolúciu, ktorá mení spôsob, akým komunikujeme a pripájame zariadenia k internetu. V mnohých krajinách ako aj u nás dochádza k vypínaniu starších technológií, ako sú 2G a 3G, a k ich nahradzovaniu novšími, rýchlejšími a efektívnejšími sieťami, 4G a najmä 5G.

Podobný trend pozorujeme aj v oblasti sietí pre telemetrické a M2M aplikácie, kde ešte donedávna dominovala technológia 2G. Zmena z dobre známej „telemetrie“ na modernejšie IoT vyžaduje i zmenu využívaných komunikačných sietí. Dobre vieme, že v prípade IoT je spotreba energie pripojeného zariadenia kritická veličina. Preto sa nosné technológie posúvajú smerom k energeticky efektívnym sieťam (LPWAN). Klasická 2G komunikácia, akú dobre poznáme z „telemetrie“, sa postupne presúva do technológií NB-IoT a LTE-M, ktoré sú už kompatibilné s IoT (internetom vecí).

Tieto technológie výrazne zlepšujú efektívnosť a spoľahlivosť pripojenia a sú optimalizované pre komunikáciu s IoT zariadeniami. Preto podporujú 2 kľúčové funkcionality IoT sietí:

  • Power Save Mode (PSM) - režim nízkej spotreby
  • Extended Discontinuous Reception (eDRx) - pre optimalizáciu obdobia spánku.

Hlavné výhody NB-IoT a LTE-M

1. Nízka spotreba energie

Technológie NB-IoT a LTE-M sú optimalizované pre nízku spotrebu energie, čo znamená dlhšiu životnosť batérií pripojených zariadení. To je kritické pre zariadenia, ktoré môžu byť umiestnené na miestach, kde by bola častá výmena batérií nemožná, ako napríklad senzory v odľahlých oblastiach alebo v priemyselných aplikáciách.

2. Široké pokrytie a spoľahlivé pripojenie

NB-IoT a LTE-M majú schopnosť prenikať hlboko do budov a iných ťažko dostupných oblastí, zabezpečujúc spoľahlivé pripojenie pre zariadenia v rôznych prostrediach. Tým sa otvárajú nové možnosti v oblasti sledovania, monitorovania a odčítavania dát.

3. Podpora pripojenia mnohých zariadení

Podobne ako pri 5G, tieto technológie ponúkajú možnosť pripojiť veľké množstvo zariadení, čo je nevyhnutné pre rozsiahle IoT siete a očakávaný objem IoT zariadení v budúcnosti. Samozrejme, výber vhodnej siete závisí od konkrétnej aplikácie, služby, na ktorú budeme sieť využívať. Najdôležitejšie otázky pri tomto rozhodovaní sú napr.:

  • či bude technológia použitá pre komunikáciu statických alebo pohybujúcich sa objektov
  • či budú posielané malé správy alebo väčšie objemy dát
  • aká dôležitá je latencia (odozva) pripojenia
  • či budeme prenášať len dátové správy alebo aj iné dáta, napr. hlas

Jednoduché, prehľadné porovnanie technológii nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Typ siete LTE-M NB-IoT
Typ prenosu dátový prenos prenos správ
DL peak rate 1 Mbps 26 kbit/s
UL peak rate 1 Mbps 19,6 kbit/s
Latencia 10-15 ms 1,6-10 s
Štandard 3GPP 3GPP
Roaming možný nie je podporovaný
Iné služby hlas (VoLTE), SMS -
Mobilita plynulý prechod medzi bunkami
fall-back do 2/3/4G
neodporuje prechod medzi bunkami
bez fall-back do iných sietí

Celkový vývoj v mobilných a IoT sieťach smeruje k inováciám a poskytovaniu lepších riešení. Môžeme očakávať rýchlejšie a spoľahlivejšie pripojenie, širšie možnosti a energetickú efektívnosť, čo v konečnom dôsledku prinesie úspory a nové možnosti pre každodenný život. Svet IoT sa len začína, no je dobré mať najlepšie technológie hneď od začiatku.

Ak máte k tejto téme akékoľvek otázky, v Orange Slovensko sme pripravení vám ich zodpovedať a pomôcť vám s nastavením týchto služieb podľa vašich potrieb.

ilustračný obrázok k článku: Trendy v IT a telekomunikáciách v roku 2025: kybernetická bezpečnosť, 5G siete a internet vecí

Trendy v IT a telekomunikáciách v roku 2025: kybernetická bezpečnosť, 5G siete a internet vecí

Bezpečnosť |

Technologický pokrok je rýchlejší než kedykoľvek predtým a rok 2025 prinesie významné zmeny v oblasti IT a telekomunikácií. Firmy by sa mali zamerať najmä na bezpečnosť, rýchlosť a moderné nástroje, ktoré otvárajú nové možnosti. Pozrime sa na niektoré z kľúčových trendov, ktoré budú formovať biznis na Slovensku.

ilustračný obrázok k článku: Nové pravidlá kybernetickej bezpečnosti: Vzťahujú sa aj na vás?

Nové pravidlá kybernetickej bezpečnosti: Vzťahujú sa aj na vás?

Bezpečnosť |

Od 1. januára 2025 vstúpil na Slovensku do platnosti nový Zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý vychádza z európskej smernice NIS2 (Network and Information Security Directive 2). Jeho cieľom je posilniť odolnosť organizácií voči kybernetickým hrozbám a zabezpečiť plynulé fungovanie kritickej infraštruktúry. Organizácie budú mať 12 mesiacov na implementáciu bezpečnostných opatrení, ktoré zabezpečia ich súlad s novými pravidlami.

ilustračný obrázok k článku: Aj v 2025 sa očakáva nárast kyber útokov. V ochrane pred nimi potrebujú firmy silného partnera

Aj v 2025 sa očakáva nárast kyber útokov. V ochrane pred nimi potrebujú firmy silného partnera

Video Bezpečnosť |

Podľa riaditeľky pre B2B a zákaznícku skúsenosť Orange Slovensko Kataríny Boledovičovej, je veľkým trendom vymáhanie výkupného či ešte sofistikovanejšie útoky s väčším zameraním na firmy. Aké ďalšie trendy hýbu biznisom v roku 2025 a na čo by si mali firmy a podnikatelia dať pozor? O tom, aké výzvy tento segment čakajú a aké novinky v ňom chystá Orange, sa dozviete v podcaste, ktorý vznikol v spolupráci s TRENDom.