Vďaka 5G sieťam je budúcnosť biznisu o čosi bližšie

Vďaka 5G sieťam je budúcnosť biznisu o čosi bližšie
Článok B2B Blog |

Mobilné siete piatej generácie sú rýchlejšie a bezpečnejšie než ich 4G predchodcovia, ale zároveň ponúkajú aj veľké množstvo úplne nových možností využitia, a to aj pre firemných zákazníkov.

5G štandard posunul na novú úroveň celý Internet vecí (IoT), ktorý prepája zariadenia, objekty a ľudí s internetom. „5G otvára možnosti ďalšej generácie IoT, kde už rôzne zariadenia nemusia byť optimalizované hlavne na nízku spotrebu elektrickej energie, ale prioritou je, aby mohli medzi sebou rýchlo komunikovať. Nejde tu len o rýchlosť samotného prenosu dát, kľúčovým parametrom je predovšetkým tzv. latencia alebo odozva siete, to znamená čo najnižšie oneskorenie v komunikácii dvoch bodov siete,” vysvetľuje Martin Luknič, IoT špecialista Orangeu.

Konkrétnym príkladom využitia bolo ovládanie reálneho automobilu na diaľku práve cez 5G sieť Orangeu. V aute boli namiesto vodiča kamery, ktoré cez 5G odosielali signál vodičovi s volantom. Ten pritom sedel úplne inde a vzdialený od auta. „Pri vzdialenom ovládaní reálneho vozidla bola kľúčovou práve rýchla odozva siete. Keby bola čo i len na úrovni jedinej sekundy, tak pri tej rýchlosti by vodič nebol schopný včas reagovať a auto by zákonite havarovalo,” vysvetľuje Luknič, prečo je práve 5G s jeho rýchlou odozvou nevyhnutné pre podobné prípady.

Praktických príkladov inovatívneho využitia 5G v praxi je viac. Orange napríklad na festival Grape v roku 2022 priniesol AI Vision - umelú inteligenciu, ktorá na základe anonymizovaných záznamov z 5G kamier identifikovala nebezpečné predmety a situácie.

„Vďaka inteligentnej 5G kamere sme mohli pomôcť usporiadateľom predchádzať rizikovým situáciám. Napríklad boli zadefinované zóny, v rámci ktorých bola odoslaná alarmová notifikácia vždy, keď sa na danom mieste zoskupilo viacej ľudí, ako bol požadovaný stav,” vysvetlil Peter Bäuml, manažér IT riešení pre firemných zákazníkov Orangeu.

Tieto zariadenia sú schopné takzvaného machine learningu a je možné ich naučiť rozpoznávať čokoľvek, čo potrebujete, aby poznali a vedeli vás na to upozorniť. Dokážu odlíšiť človeka, autá, bicykel, nôž, fľašu či zabudnutú tašku. 

Výhodou je, že takéto 5G kamery môžete umiestniť aj tam, kde nie je prístup k elektrine, keďže sú solárne napájané a majú výkonné batérie.

Orange ponúka viacero inovatívnych možností využitia 5G a IoT v priemyselnom prostredí a zdravotníctve. Aktuálne sa podieľa napríklad aj na projekte špeciálnych inteligentných dronov určených na prenos vzoriek medzi odberovými miestami a laboratóriami.

Ak vás téma netradičného využitia 5G zaujala, viac sa o nej dozviete vo video rozhovore TU.

ilustračný obrázok k článku: Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?

Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?

Video Bezpečnosť |

Kybernetické hrozby sa neustále menia a útočníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy na prekonanie bezpečnostných opatrení. Napriek tomu najmä obzvlášť zraniteľné menšie firmy na Slovensku stále podceňujú investície do ochrany svojich systémov. Vzhľadom na narastajúci počet kybernetických útokov je nevyhnutné, aby zaviedli efektívne opatrenia na ochranu svojich dát. Aké sú najväčšie dopady takýchto útokov a ako sa môžu firmy proti nim chrániť? Aké zmeny v kybernetickej bezpečnosti by mali firmy zaviesť, aby minimalizovali riziká? Ako do celého vstupuje umelá inteligencia? Toto všetko a ešte viac sa dozviete vo videorozhovore s naším kolegom Gabrielom Dzanom.

ilustračný obrázok k článku: Konektivita budúcnosti je tu: Čo prinesie 5G Standalone pre firmy?

Konektivita budúcnosti je tu: Čo prinesie 5G Standalone pre firmy?

Technológie/SMART |

Predstavte si budúcnosť, kde roboty vo fabrikách okamžite reagujú na zmenu objednávok, lekári operujú pacientov cez obrazovku bez rizika oneskorenia a obrovské priemyselné komplexy fungujú bez káblov – spoľahlivo a efektívne. Už si nemusíte len predstavovať. Táto budúcnosť je na Slovensku realitou vďaka technológii 5G Standalone (SA), ktorú Orange ako prvý prináša aj slovenským firmám pod názvom 5G+.

ilustračný obrázok k článku: Riešiť kybernetický útok reaktívne je neskoro

Riešiť kybernetický útok reaktívne je neskoro

Video Bezpečnosť |

Lukáš Urbanovský, marketingový manažér Orange Slovensko v rozhovore pre Techbox prezradil, ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi, ale aj ako sa vyhnúť stratám peňazí a dát. Vo videu sa tiež dozviete viac o trendoch ako AI, IoT, či kedy sa začať zaujímať o kyberbezpečnosť a ako Orange komplexne pristupuje k bezpečnosti od edukácie zamestnancov až po monitoring infraštruktúry.