Orange spája sily so Žilinskou univerzitou s cieľom vyvinúť 5G riešenia pre slovenský priemysel
Orange dnes podpísal so Žilinskou univerzitou v Žiline memorandum, ktorým spoločne otvárajú diskusiu o spolupráci v oblasti digitálnych 5G riešení pre slovenský priemysel. Toto partnerstvo má za cieľ zlepšiť prístup študentov k 5G technológiám a tiež vytvoriť priestor pre vývoj a implementáciu riešení pre Priemysel 4.0.
Jedným z cieľov spolupráce je vytvorenie 5G kampusovej siete, ktorá bude slúžiť pre vedecké a odborné účely priamo na Žilinskej univerzite v Žiline. Práve kampusové siete patria k základným stavebným kameňom Priemyslu 4.0. „Pôjde o lokálnu privátnu 5G sieť fungujúcu nezávisle na verejnej mobilnej sieti, prispôsobenú individuálnym potrebám a cieľom spolupráce so Žilinskou univerzitou. Pre Orange je to jedna z kľúčových aktivít v rámci podpory digitalizácie slovenského priemyslu a zvyšovania jeho konkurencieschopnosti,“ povedal Mariusz Gatza, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko.
Memorandum má vďaka spojeniu súkromného a verejného sektora za cieľ tiež zvýšiť kvalitu vzdelávania s možnosťou identifikovania a uplatnenia mladých talentov. Univerzita a jej študenti získajú vďaka spolupráci s Orangeom prístup k 5G technológiám a priestor pre vývoj a implementáciu riešení určených pre Priemysel 4.0, prípadne aj ďalšie oblasti využitia.
„Spolupráca s technologickým gigantom, akým Orange Slovensko je, prináša do našich aktivít v oblasti telekomunikačných technológií novú kvalitu a oveľa širšie možnosti. Najväčšiu perspektívu spolupráce vidíme v implementácii 5G sietí v oblasti priemyslu, dopravy, geoinformatiky a ďalších odvetví nášho hospodárstva,“ povedal prof. Ing. Ján Čelko, CSc., rektor UNIZA.
V Univerzitnom vedeckom parku Žilinskej Univerzity a následne aj v B2B Orange Labe bude možné vďaka spolupráci postupne vidieť napríklad 5G prepojenie robotického roja s operátorom, smart 5G riešenia pre vyhodnocovania bezpečnostnej situácie vo fabrikách, využitie 5G na účely implementácie služby geofencing pre podniky, ovládanie dronov v 5G sieti, autonómne riadenie v doprave a podobne.
Aj v 2025 sa očakáva nárast kyber útokov. V ochrane pred nimi potrebujú firmy silného partnera
Podľa riaditeľky pre B2B a zákaznícku skúsenosť Orange Slovensko Kataríny Boledovičovej, je veľkým trendom vymáhanie výkupného či ešte sofistikovanejšie útoky s väčším zameraním na firmy. Aké ďalšie trendy hýbu biznisom v roku 2025 a na čo by si mali firmy a podnikatelia dať pozor? O tom, aké výzvy tento segment čakajú a aké novinky v ňom chystá Orange, sa dozviete v podcaste, ktorý vznikol v spolupráci s TRENDom.
5 tipov, ako využiť Microsoft Copilot na zefektívnenie vašej práce
Predstavte si osobného asistenta, ktorý dokáže z chaosu každodenných úloh vytvoriť efektívny systém. Taký je Microsoft Copilot, integrovaný priamo do aplikácií balíka Microsoft 365. Orange je tu, aby podporil vaše podnikanie a pomohol vám naplno využiť potenciál Copilota – od automatizácie rutinných úloh až po kreatívnu podporu pri tvorbe dokumentov. Objavte, ako tento asistent na báze umelej inteligencie mení pravidlá hry v modernom biznise.
Biznis konektivita ako kľúčový prvok podnikania: Na čo sa zamerať pri výbere a zabezpečení
Biznis konektivita už dávno nie je len výhodou, ale nevyhnutnou súčasťou úspešného podnikania. V dnešnom digitálnom svete, kde sa informácie šíria neuveriteľnou rýchlosťou, je spoľahlivé a najmä bezpečné pripojenie k internetu a vnútrofiremným systémom absolútnou nevyhnutnosťou.