Aj na problémy s parkovaním existujú riešenia

Aj na problémy s parkovaním existujú riešenia
Článok Technológie/SMART |

Chtiac, nechtiac, väčšina z nás každý deň sadá do auta a pravidelne musí riešiť problém parkovania. Našťastie existujú aj "smart" riešenia, ktoré vedia byť veľmi nápomocné.

Presúvame sa. Musíme. Do práce, kvôli vybavovaniu potrebných vecí, berieme detí na krúžky, letíme za nákupmi alebo len tak za zábavou, oddychom. A na to, ako to robíme vplývajú rôzne faktory: infraštruktúra – ako napríklad vyspelá sieť pre alternatívnu dopravu, mestská hromadná doprava, efektívna a rýchla prímestská doprava, ale samozrejme, aj naša peňaženka a požiadavka komfortu. Naša ekonomická situácia sa kontinuálne zlepšuje, máme radi svoje pohodlie, potrebu obrátiť sa k zdravšiemu životnému štýlu či ekologickejším spôsobom života si mnohí ešte len pomaly začíname uvedomovať. Vyspelosť infraštruktúry, alternatívnej dopravy nám tiež nepraje. A tak každý deň sadáme do auta, aby sme sa dopravili, kam potrebujeme.

"Pribúda obytných projektov, no parkovacie miesta nie sú nafukovacie. Mať byt s vyhradeným parkovaním nie je samozrejmosť."

Na konci roka 2019 sa počet evidovaných osobných vozidiel na Slovensku priblížil k hranici 2,5 milióna. To je 1 milión viac ako v roku 2007, pred spustením zázračného "šrotovného". A teraz nejde len o to, že míňame pohonné hmoty, negatívne ovplyvňujeme životné prostredie v mestách, i celkovo, strácame more času pri nie práve ideálnych dopravných podmienkach. Okrem toho musíme všetky tie autá zaparkovať niekde v mestách, kde na voľných priestranstvách pribúdajú nové obytné projekty, často možno bez adekvátneho počtu parkovacích miest. U nás ešte stále nie je v móde to, čo vo vyspelých mestách – predávať byt jedine s parkovacím miestom. Nikoho nezaujíma, či máte auto alebo nie. Mestá si začínajú uvedomovať, že nežijeme v zázračnom cylindri kúzelníka, do ktorého sa zmestí 10 holubov, 5 zajacov a 3 veľké kytice ruží pre dámy sediace v prvom rade. Žijeme v limitovanom priestore a problém s narastajúcim počtom vozidiel musia riešiť. Parkovanie musí mať "nejaký systém". Veď vybudovanie a údržba parkoviska niečo stojí a  parkovacie miesta v centre mesta alebo pred úradmi nie sú na primárne to, aby obyvateľom ušetrili finančné prostriedky na nákup parkovacieho miesta k bytu.

"Parkovanie nemusí byť každodenným dobrodružstvom. Pomocnú ruku podá smart parkovací systém."

Z parkovania v mestách sa v poslednom čase stáva dobrodružstvo. Nájdem voľné miesto blízko môjho cieľa a koľko za to vlastne zaplatím? Alebo zaparkujem trošku ďalej, prejdem sa, ale ušetrím? Dilema. Ale jedno je isté: keď idem na isto, nebudem krúžiť kým nájdem miesto, trošku aj mesto "vydýchne" od výfukových plynov môjho auta. Pod pojmom smart city okrem iného nájdeme aj rôzne riešenia na nasadenie a vynucovanie parkovacej politiky mesta. Jedným z riešení je napríklad aj Zaparkuj.to, ktoré priniesol Orange. Rýdzo slovenské riešenie vzniklo zo spolupráce Slovenskej technickej univerzity, Orangeu a firmy Unicorn. Pre mestá aj súkromné parkoviská prináša komplexný systém na riešenie parkovania. Údaje zo snímania obsadenosti parkovacích miest pomocou elektromagnetických senzorov alebo kamerového systému sa online zobrazujú v prehľadnej aplikácii. Takže parkujúci majú čerstvé informácie o voľných parkovacích miestach, aplikácia ich naviguje na najbližšie parkovisko. Nechýbajú ani informácie o cene, parkoviskách v okolí (samozrejme, s cenami) či pohodlné platby priamo z aplikácie cez SMS alebo bankovú kartu. Pred vypršaním zaplateného času parkovania príde notifikačná SMS. Aj v meste tak môžete zažiť parkovanie bez nepríjemného prekvapenia na začiatku či na konci. Mesto alebo prevádzkovateľ parkoviska si tiež prídu na svoje. Dostanú sa k podrobným informáciám o parkovaní, a to až na úroveň parkovacieho miesta. Notifikácie o prekročení parkovacích časov (zaplatených aj zadarmo) sú samozrejmosťou a prevádzkovateľ vie pomocou nasnímania evidenčného čísla vozidla identifikovať "parkujúcich na čierno" priamo na mieste cez mobilnú aplikáciu. Riešenie zabezpečí aj komplexný servis ohľadom výberu parkovného. Ladislav Bors, propozičný manažér pre B2B inovácie, Orange Slovensko
Biznis konektivita ako kľúčový prvok podnikania: Na čo sa zamerať pri výbere a zabezpečení

Biznis konektivita ako kľúčový prvok podnikania: Na čo sa zamerať pri výbere a zabezpečení

Článok Bezpečnosť |

Biznis konektivita už dávno nie je len výhodou, ale nevyhnutnou súčasťou úspešného podnikania. V dnešnom digitálnom svete, kde sa informácie šíria neuveriteľnou rýchlosťou, je spoľahlivé a najmä bezpečné pripojenie k internetu a vnútrofiremným systémom absolútnou nevyhnutnosťou.

DDoS útoky: Čo sú a ako sa voči nim chrániť

DDoS útoky: Čo sú a ako sa voči nim chrániť

Článok Bezpečnosť |

DDoS útoky (Distributed Denial of Service) sú jednou z najväčších hrozieb pre internetovú infraštruktúru. Ich cieľom je zahltiť sieť alebo systém obrovským množstvom falošných požiadaviek, čím sa legitímnym používateľom zablokuje prístup k službám. Tento typ útoku bol kedysi dostupný len pre skúsených hackerov, dnes si však DDoS útok môžete doslova objednať na internete.

Bezpečnosť mobilných zariadení vo firemnom prostredí: Ako chrániť citlivé údaje

Bezpečnosť mobilných zariadení vo firemnom prostredí: Ako chrániť citlivé údaje

Článok Bezpečnosť |

Mobilné zariadenia, ako sú smartfóny a tablety, sú dnes neoddeliteľnou súčasťou pracovného života. Prístup k firemným e-mailom, zákazníckym údajom či finančným informáciám cez tieto zariadenia však predstavuje riziko kybernetických útokov. Preto je nevyhnutné zabezpečiť ich používanie vo firemnom prostredí.